Cennik

ZASADY WYNAGRODZENIA

Wynagrodzenie adwokata jest uzgadniane podczas wstępnej rozmowy z klientem.  Kancelaria stosuje system wynagrodzenia ryczałtowego lub godzinowego.Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od:

  • rodzaju zlecenia – zawiłości postępowania, prawdopodobnej ilości terminów sądowych
  • wartości przedmiotu sprawy, bądź wartości wyegzekwowanego roszczenia w przypadku postępowań na etapie egzekucyjnym
  • nakładu pracy

 

Istnieje możliwość zawarcia umowy, która przewiduje rozliczenie success fee. Powyższe oznacza, że klient uiszcza ustalona opłatę za przygotowanie sprawy ( kwota pokrywająca koszty) , oraz w przypadku wygrania roszczenia pieniężnego – adwokat pobiera ustalony procent od wygranej. Zgodnie z zasadami etyki zawodowej, maksymalna stawka procentowa wynosi 30 % od przedmiotu sporu.

PORADY PRAWNE

Również koszt udzielenia porady prawnej jest zazwyczaj ustalany z góry i jest zależny od stopnia skomplikowania zagadnienia prawnego  – stanu faktycznego sprawy z którą zgłasza się klient,

Aktualnie stawka wynagrodzenia adwokata za udzielenie porady prawnej wynosi od 123 do 246 zł. ( kwoty wynagrodzenia zawierają VAT – obecnie 23%). W przypadku gdy klient zgłasza się z kilkoma problemami – stawki podlegają zsumowaniu.

W przypadku podjęcia decyzji o zleceniu prowadzenia sprawy adwokatowi, uiszczone koszty porady prawnej wliczane zostają do honorarium za prowadzenie sprawy.

 

PISMA PROCESOWE I UMOWY

Koszt sporządzenia pisma procesowego (np. wniosku, pozwu lub apelacji i innych pism procesowych )  jest zwykle ustalany ryczałtowo z góry. Tego rodzaju usługi zależne pozostają od stopnia skomplikowania sprawy oraz terminu w jakim klient oczekuje, iż pismo ma być przygotowane.

SPRAWY SĄDOWE

Wysokość wynagrodzenia adwokackiego jest ustalana na drodze umowy z klientem, o ile trudno jest z góry określić wysokość wynagrodzenia wszystkich spraw swoistą wskazówką – miarodajnym odnośnikiem  jest rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz.U.02.163.1348).